Čaplovič: Učiteľom, ktorí prídu do školy, no nebudú učiť, mzda nepatrí

22.11.2012 Bratislava

Bratislava 22. novembra (TASR) - Učitelia, ktorí sa po pár dňoch ostrého štrajku vrátia do škôl, no nebudú vyučovať, by podľa ministra školstva nemali za takéto dni dostávať plat. "Byť na pracovisku ešte neznamená pracovať. Mali by zohľadniť aj svoju povinnosť učiť a vzdelávať, nielen byť v škole. Ak učiteľ bude v škole a nebude učiť, zrejme mu tá mzda nepatrí," povedal po dnešnej tlačovej besede šéf rezortu Dušan Čaplovič (Smer-SD).

Niektoré školy totiž zvažujú, že po pár dňoch ostrého štrajku otvoria, no nebudú učiť. "Neprebiehal by vzdelávací proces, len výchovný," povedala v stredu (21.11.) predsedníčka Združenia samosprávnych škôl Slovenska Alena Petáková. Minister o tejto alternatíve podľa vlastných slov nepočul. "Tento spôsob štrajku nepoznám, ale keď má brať niekto mzdu, musí ju brať za to, že si bude plniť svoje pracovné povinnosti," dodal.

Učitelia prídu za každý deň štrajku o časť platu. "Na ten deň majú akoby neplatené voľno. Štrajk je priznaná forma nátlaku, to znamená, že zostávajú v zamestnaneckom pomere, ale sa im nevypláca mzda," povedal pre TASR Pavel Sadloň, predseda Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií. Ak má učiteľ plat 700 eur v hrubom, podľa Sadloňa príde denne asi o 35 eur.

Okrem toho si musí za seba platiť zdravotné poistenie, ktoré vychádza na 1,58 eura na deň. Niektoré školy plánujú túto stratu učiteľom vynahradiť odmenami či príplatkami. Od obcí by totiž na platy mali dostať rovnaký objem peňazí, ako keby štrajk nebol. Tento postup kritizuje Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). "K tomu sa nedá ani vyjadrovať, aby bol niekto odmenený za to, že nepracuje. To nie je ani v Mongolsku, ani v Ázii. O tom je filozofia štrajku, že kto nepracuje, nedostáva mzdu," vyhlásil dnes Ľubomír Parízek zo ZMOSu.

Štrajk školských zamestnancov má odštartovať v pondelok (26.11.) ráno o 6.00 h. Minister Čaplovič dnes vyzval starostov a primátorov, aby vytvorili kontaktné body, teda miesta, kde by si rodičia mohli počas štrajku nechať svoje menšie deti. Štrajk by mohlo odvrátiť ešte rokovanie s ministrom financií, ktoré sa má podľa lídra školského odborového zväzu Pavla Ondeka uskutočniť v piatok (23.11.).

Odborári však naďalej trvajú na desaťpercentnom zvýšení platov v budúcom roku, minister financií aj premiér opakovane vyhlásili, že štát nemá na viac ako na päťpercentné zvýšenie. Koľko by mohol štrajk trvať, bude záležať na jednotlivých školách. Centrálny štrajkový výbor bude situáciu monitorovať a podľa toho rozhodne, kedy štrajk preruší alebo ukončí.
 

Vyberte región